• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Kilka rad dla trzecioklasistów

 

Drogi Uczniu!

Przed Toba wazna decyzja – wybór szkoly ponadgimnazjalnej. Powinna to bys decyzja przemyslana. Ponizej znajdziesz informacje, które moga byc wsparciem w dokonaniu wyboru.

1.       W swych wyborach radz sie rodziców, kolegów, nauczycieli i doradców zawodowych. Im wiecej informacji zdobedziesz, tym lepszy bedziesz mial obraz szkoly. Zdecydowanie jednak wez pod uwage swoje zainteresowania i marzenia, co do przyszlego zawodu.

2.       Obecnie mozecie wybierac miedzy liceami ogólnoksztalcacymi, technikami i szkolami zawodowymi.  Co roku najwiecej osób decyduje sie na „ogólniaki”, bowiem nie kazdy szesnastolatek wie, co chce robic w zyciu. Zyskuje wiec dodatkowe trzy lata na podjecie decyzji.

3.       Pamietaj, ze rodzice sa niezastapieni przy podejmowaniu waznych decyzji.  Przez kolejne lata nauki równiez beda dla Ciebie wsparciem. Porozmawiaj z nimi o Twoich zainteresowaniach, tym co Cie interesuje . Przedyskutuj wszystkie za i przeciw.

4.       Zwróc uwage na mozliwosci dojazdu. Pamietaj jednak, by trudnosci z tym zwiazane nie byly przeszkoda w wyborze Twojej wymarzonej szkoly.

5.       Sprawdzaj i pytaj o informacje zawarte w ulotkach przygotowywanych przez szkoly ponadgimnazjalne. Moze sie zdarzyc, ze beda one niezgodne z faktycznym stanem rzeczy.

6.       Przy wyborze szkoly wez pod uwage swój stan zdrowia.  Sa schorzenia, które moga Ci utrudniac uczeszczanie do wybranej szkoly. W razie watpliwosci porozmawiaj z higienistka szkolna, wychowawca, pedagogiem.

7.       Jesli wybierasz szkole zawodowa, stosunkowo wczesniej zainteresuj sie sposobem odbywania praktyk. Jesli szkola nie moze ich zagwarantowac, musisz szukac ich z rodzicami na wlasna reke.

8.       Przy wyborze szkoly zwróc równiez uwage na jej mozliwosci lokalowe, propozycje zajec dodatkowych a przede wszystkim na warunki rekrutacji, które sa z reguly podawane ok. trzy miesiace przed zakonczeniem roku szkolnego.

9.       Pamietaj, ze NIE TAKI DIABEL STRASZNY, JAK GO MALUJA! Wystarczy sie zastanowic, w czym na pewno moga Ci pomóc inni.

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu