• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Orientacja zawodowa

 

Drodzy Rodzice uczniów klas 3 gimnazjów!

Wybór szkoly ponadgimnazjalnej i przyszlego zawodu to pierwsza samodzielna decyzja ucznia, bardzo istotna z punktu widzenia kolejnego etapu ksztalcenia, ale takze jego przyszlego zycia. Warto wiec zadbac o to, aby mlody czlowiek mógl skorzystac z róznorodnych form pomocy przy przygotowywaniu sie i podejmowaniu wyborów.

 

Zgodnie z obowiazujacymi przepisami oswiatowymi o pomocy psychologiczno – pedagogicznej, wsparcie edukacyjno – zawodowe jest jednym z wazniejszych zadan na etapie gimnazjalnym. I takie dzialania od dluzszego juz czasu szkoly prowadza w róznym zakresie. Ale w duzej mierze to od pomocy madrego rodzica zalezy jak jego dziecko wejdzie w swiat zawodów i jak rozwinie swoja przyszla zawodowa tozsamosc. Skuteczna pomoc to wielostronne oddzialywania, które pozwola uczniowi zgromadzic jak najwiecej informacji niezbednych do podjecia optymalnej decyzji. Umozliwi to mlodziezy zminimalizowac ryzyko dokonania blednych wyborów, przypadkowych decyzji, które w negatywny sposób odbijaja sie na jakosci ksztalcenia na etapie ponadgimnazjalnym.

Decydujac sie, uczen powinien sobie odpowiedziec na wiele pytan, w tym
m. in. jakie sa jego zasoby ( zdolnosci, zainteresowania, mocne strony, preferencje), jak zadbac
o rozwijanie swojego potencjalu, ale równiez jakie trudnosci moga wplywac na mozliwosci ksztalcenia sie w róznorodnych kierunkach, czy zawodach, z czym moze miec problemy ( w tym czy istnieja jakies przeciwwskazania zdrowotne lub inne ograniczajace mozliwosci ksztalcenia). Zdarza sie, ze nie wszystkie argumenty i watpliwosci zostana odpowiednio przeanalizowane
i w nowym roku szkolnym konieczna jest korekta decyzji, wiazaca sie ze zmiana szkoly, zawodu. Aby uniknac takiej sytuacji

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z POMOCY SPECJALISTÓW W ZPPP - DORADCÓW ZAWODOWYCH, PEDAGOGÓW, PSYCHOLOGÓW.

ZPPP od dawna prowadzi dzialania wspierajace zarówno szkoly jak
i uczniów, i ich rodziców w formie grupowych zajec aktywizujacych uczniów do wyboru zawodu i szkoly, konsultacji, badan diagnostycznych, porad zawodowych. Wizyty sa bezplatne, kazdy uczen i jego rodzic ma prawo skorzystac z porady czy konsultacji. Termin spotkania rodzic moze umówic telefonicznie lub osobiscie . Gwarantowana jest poufnosc przekazywanych informacji.

 

PPP Cieszyn . Pl. Wolnosci 6, Tel. 33/8522433

PPP Skoczów 33/8532554

Strona www .ppp.cieszyn.pl

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu