• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Jak kiedyś przychodziła wiosna...

Wiosna to jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje sie umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnaca srednia dobowa, oraz umiarkowana iloscia opadu atmosferycznego. Pierwszy dzien wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczesciej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego lub nastepnego, w zaleznosci gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynala sie zwykle 21 marca, zas w miare przyblizania sie konca stulecia coraz czesciej 20 marca (zródlo: wikipedia.pl)

Zapytalam  trzech osób z mojej rodziny o ich pierwszy dzien wiosny, a szczególnie o to, co robili w tym dniu, gdy byli w moim wieku. Tymi osobami byli mój starszy brat , tata oraz babcia. Specjalnie wybralam ich, bo to wlasnie oni pamietali jak to bylo oraz oni byli chetni do odpowiedzi. Oto rezultaty:

Starszy brat: W pierwszy dzien wiosny systematycznie chodzilem do szkoly, dopiero w szkole sredniej zaczalem inaczej obchodzic to "swieto".

Tata: Przychodzilismy do szkoly i chodzilismy cala klasa topic MARZANNE (bogini mroznej zimy i smierci), a pózniej mielismy dzien wolny lub mielismy wycieczki.

Babcia: W tym czasie jeszcze takie cos nie istnialo, dopiero pózniej zaczeto zwracac na to uwage.

Czas pomyslec, ze kilkadziesiat lat temu nikt nie obchodzil tego dnia, pózniej juz zaczeto urzadzac wolne dni i organizowano czas mlodziezy, jeszcze pózniej bylo to juz coraz bardziej obojetne. Pomyslmy, co robimy teraz... Jak w tym roku uczcimy ten pierwszy dzien wiosny? Pozyjemy- zobaczymy. Miejmy nadzieje, ze wszyscy bedziemy sie w szkole dobrze bawic.

                                                                                              Maria Sosna    

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu