• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Młodzież i uzależnienia

Uzaleznienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejs czynnosci lub zazywania jakiejs substancji. W praktyce okreslenie to ma kilka znaczen. W jezyku potocznym termin „uzaleznienie” jest stosowany glównie do osób, które naduzywaja narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontekscie moze odnosic sie do wielu innych zachowan, np. gier hazardowych, ogladania telewizji lub internetu. Wlasnie takie slowa mozemy przeczytac na Wikipedii.

 

Pozwole sobie zacytowac fragment referatu pani Jolanty Ciesielskiej- ze strony www.szkolnictwo.pl:

"Rodzice kochaja swoje dzieci i chcieliby wychowac je jak najlepiej. Czasem jednak mimo usilnych staran dziecko nie spelnia oczekiwan swoich rodziców. Niejednokrotnie zdarza sie, ze pod ich okiem wkracza w niebezpieczne uzaleznienie. Pochlonieci praca zawodowa i codziennymi obowiazkami rodzice moga tego nie zauwazyc, albo nie chca dopuscic nawet takiej mysli. Wydaje im sie, ze znaja swoje dziecko, maja do niego zaufanie i sa przekonani, ze nie byloby zdolne do zrobienia czegos wbrew ich woli.

Oczywiscie rodzice maja prawo i nawet powinni obdarzac swoje dzieci zaufaniem, ale nie powinno byc ono slepe, zwlaszcza w okresie dojrzewania, kiedy to nawiazuja nowe znajomosci i ucza sie samodzielnosci. Najczesciej wtedy wlasnie maja kontakt z alkoholem, papierosami, czy narkotykami."

Wedlug mnie ta pani ma racje! Wsród mlodziezy coraz bardziej mozemy dostrzec chec zazywania alkoholu, palenia papierosów czy korzystania z narkotyków! Ale to nie wszystko! Moi rówiesnicy takze „zatapiaja sie” w internecie, czy grach komputerowych- by "zabic nude."

Jest wiele rodzajów uzaleznien, wyzej wymienione sa popularne wsród mlodziezy. Jak powinnismy walczyc z tym zlem? Jak poradzic sobie z ta nalogiem, namawianiem do niego? Najlepszym rozwiazaniem jest zgloszenie sie do specjalisty (psychologa). Dobrze by bylo, gdybysmy mieli wsparcie w rodzinie, przyjaciolach- osobach nam bliskich. Mozemy tez unikac czynników do tego zachecajacych i doprowadzajacych. Ale najwazniejsza jest silna wola! Powinnismy dzialac wszelakimi sposobami, by tylko zwalczyc swoje nalogi i, co wazniejsze, nie popadac w nie!

A tak w ogóle to po co nam to jest? Dla szpanu? Dla ucieczki przed rzeczywistoscia, czy ot tak? Jestesmy za siebie odpowiedzialni! Ale gdy widzimy, ze ktos ma problem- dzialajmy! Pomózmy mu, by nie zatruwal sobie zycia! Pokazmy mu, ze bez tego da sie normalnie funkcjonowac! Sami pokazmy, ze da sie zyc w swiecie wolnym od uzaleznien! 

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu