• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Dobro i zło

Myślę, że każdy ma swoje dwie strony, dobrą, a także tą złą, często wygasłą, którą niektóre życiowe doświadczenia mogą pobudzić. Aby stwierdzić, jaka jest dana osoba, musimy ją poznać. Owszem, możemy obserwować, jednak nasze spostrzeżenia najczęściej są mylne. Nie mamy pojęcia, w jakiej sytuacji się znajduje, czy działa pod presją, impulsywnie, może zostaje do tego zmuszona...Wiele ludzi zakłada maskę, a przez to stwarza pozory człowieka, którym nie jest.

 Szczerze, to tak naprawdę nigdy nie będziemy w stanie poznać drugiej osoby w 100 %. Każdy z nas ma swoje małe tajemnice, czyli po prostu skrywa swoje prawdziwe „ja.” Ktoś może nam się wydawać dobry, a tak naprawdę to on chce się nam przypodobać, a później nas wykorzystać. To samo można przełożyć na osobę złą. Tak naprawdę może mieć ona dobre serce, ale nie chce się z tym pokazywać, ponieważ wie, że ktoś może to wykorzystać…

 Choć w sumie to „dobro” i „zło” to pojęcia względne.... Dla nas coś może być dobre, a dla niektórych ta sama rzecz może być zła. Każdy z nas ma swoje refleksje na dane temat, ma swoje wady i zalety oraz wie co jest dla niego ważne.

 Ludzie są tylko ludźmi. Nie da się w sumie określić kto jaki jest, chyba, że znamy dobrze jakąś osobę i możemy spokojnie wyodrębnić swoje własne spostrzeżenia na jej temat.

 „Dobry człowiek to osoba pewna siebie, pomocna i zawsze uśmiechnięta. Zły człowiek to skory do gniewu nerwus, który mało co się uśmiecha i nie ma za grosz szacunku.” Takie oto można wynieść wnioski, gdy usłyszymy pytanie na temat dobrych i złych ludzi. Lecz tak naprawdę powinniśmy się zastanowić nad osobami, które nas otaczają. Powinniśmy się do nich przekonać i zajrzeć w ich dusze, albo po prostu pozwolić im poznać nas. Może my myślimy, że są oni źli, a tak naprawdę są dobrzy? To wszystko jest skomplikowane, ale właśnie nad takimi rzeczami warto się zastanawiać… 

 Maria Sosna

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu