• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Stereotypy

Co to stereotyp? Jest to myśl, na podstawie której oceniamy coś lub kogoś z góry…

Na świecie jest mnóstwo stereotypów. Tych lepszych i tych gorszych. Czasem jest tak, że stereotyp się zgadza, albo po prostu jest fałszywy. Oto kilka przykładów stereotypów:

Stereotypy o kobietach - lepiej gotują od mężczyzn, są bardziej opiekuńcze i wyrozumiałe, nie są zaradne i nie dałyby sobie rady bez mężczyzn, myślą tylko o zakupach.

Stereotypy o mężczyznach - są silniejsi od kobiet - psychicznie i fizycznie, wszyscy interesują się sportem

Stereotypy o osobach ze wsi – są niewykształceni oraz biedni.

Stereotypy o osobach, które dobrze się uczą – kujony.

Stereotypy o nauczycielkach matematyki – nigdy nie chorują ;)

                                                                                            

Czy to prawda? Według mnie nie… Czy tak naprawdę musimy trzymać się stereotypów nie znając prawdy? Dla mnie takie coś nie ma sensu. Po prostu powinniśmy poznać tę prawdę i nie trzymać się wymysłów innych ludzi, ponieważ one na 70% mogą nie być pozytywne. Takie rzeczy mogą zniszczyć opinię na temat pewnych osób. Np. coś na temat blondynek (za przeproszeniem) nie są one głupie i puste. Są normalne, jak każdy człowiek! Rude osoby nie są wredne, ani prawdą nie jest to, że nie mają przyjaciół. Może to jest śmieszne, ale takie stereotypy także krążą po świecie.

 

Jednak niektóre stereotypy się sprawdzają. Np. Włosi mają zamiłowanie do jedzenia oraz są bardzo hałaśliwi, ale właśnie to dodaje im „uroku” ;D Albo prawdą jest to, że Estończycy są bardzo spokojni. Szczerze mówiąc nie zawsze, ale raczej to prawda. Estonia to także kraj, w którym ludzie są z dystansem nastawieni do innych. Dla nich przytulanie na powitanie i pożegnanie to coś dziwnego! Byli w szoku, gdy zobaczyli jacy są polscy ludzie… Po prostu Estończycy to zupełne przeciwieństwo Hiszpanów, którzy są bardzo pozytywnie nastawieni do świata i ludzi… Estonia to taki zimny kraj, a Hiszpania gorący… Coś tu jest na rzeczy ;)

 

W sumie to każdy z nas jest inny, a to co inni ludzie mówią na nasz temat (chodzi mi tutaj o stereotypy) to nie zawsze prawda. Więc troszkę rozluźnijcie swoje więzy i poznajcie kogoś „naprawdę”, a przekonacie się, że nie warto wierzyć w takie „plotki.”

 

Maria Sosna

 

 

 

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu