• Gimnazjum w Chybiu
  Gimnazjum w Chybiu

  Gimnazjum w Chybiu

 • PTTK
  PTTK

  Chodzimy w góry...

 • Edukacja regionalna
  Edukacja regionalna
 • Comenius
  Comenius

  Poznajemy inne kraje...

 • Sport
  Sport

  Ćwiczymy bo lubimy...

Wizyta w obozie koncentracyjnym

Już od dawna przygotowano nas (trzecie klasy) do tego dnia. Dnia, w którym zobaczymy i poznamy miejsce gdzie zginęły miliony osób. Żydów, Polaków, Romów oraz innych narodowości. Wcześniej były tylko zdjęcia, filmy, opowiadania, artykuły, wiersze i tym podobne. W końcu zobaczyliśmy to na własne oczy. Jak to mogę opisać? Co czuję? Boli mnie to… Płakać mi się chce na myśl o tym, co działo się tam ponad 70 lat temu.

 Cieszę się z tego powodu, że byłam na tym edukacyjnym wyjeździe, ponieważ mogłam zagłębić się w tajniki tego miejsca i bardziej poznać historię. Historię, która wzrusza wiele osób i skłania nas do refleksji nad życiem.

 Obóz koncentracyjny pochłonął wiele ludzkich żyć. W tym oto miejscu była masowa zagłada. To jest nie fair, że bezbronni ludzie zginęli z powodu nienawiści nazistów.

 Zobaczyłam na własne oczy coś, co sprawiło, że cieszę się, iż żyję w teraźniejszych czasach. Może nie zawsze jest między ludźmi tolerancja i wspólna pomoc, ale jest o wiele lepiej. Może nie jest idealnie, ale także nie jest aż tak źle.

 Odwiedzając Auschwitz- Birkenau dostrzegłam w sobie patriotkę i dumę z tego, że jestem Polką.

 Dobrze, że w klasie trzeciej organizowany jest taki wyjazd. Pozwala on na dostrzeżenie nam (młodzieży) ludzkiego cierpienia. Ukazuje on nam nędzę przeszłości, która na całe szczęście nas ominęła. Rzeczy, które zobaczyliśmy w tym miejscu i które usłyszeliśmy pomogą nam w życiu. Pomogą nam w walce z naszymi negatywnymi myślami i ciągłym narzekaniem na wszystko…

 „Wiele jeszcze zostało do zrobienia. I długa droga przed człowiekiem. Ale jedno wydaje mi się pewne: Niezależnie od wszystkiego, na wskroś i wbrew, głosy ofiar nie zamilkną i ziemia ich krzyku nie ukryje. To, co było przedtem, nie wróci, ale czas po Zagładzie nigdy już nie będzie czasem błogiej niewinności. Tego Miejsca, jako sumienia Europy i Świata, nie będzie już nigdy można ominąć, uciszyć, wymazać. Ta ziemia nosi w sobie krzyk ofiar. I go nie skryje. Tego jestem pewien.”- Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, fragment przemówienia podczas obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, 27 stycznia 2010.

 Maria Sosna

 

Szkoła w pilotażu programowania

 

mPotęga

niebieska-linia-logo

OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA"

801 120 002

TELEFON ZAUFANIA DS PRZEMOCY W RODZINIE

33 851 29 29

WIĘCEJ NA:

www.gops.chybie.samorzady.pl

moodle

© 2015 Gimnazjum w Chybiu